Description

2000W 940nm QCW Horizontal Diode Laser Stack
Advantages:
- High Power
- Good quality
- High precision
- Differents Power Bars(100w/200w/300w) for your choices
Appliacations:
- Military Project
- Scientific Researches
- Laser lmaging
- Laser 3D Printing
- Laser Pumping
- We offer three different power for each bar for your choices:100W/200W/300W.
- Wavelength: 405nm~2100nm, typical wave are 808nm, 9XXnm
- Power: mW to KW
- Various package type show as below photo, such as fiber coupled, vertical stack, etc
Specification:
Item no.:CC940HA2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 945nm |
| Output Power | 2000W |
| Number of Bar | 10 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| FWHM | 12/36Deg |
| Pulse width | <3000us |
| Frequency | <3Hz |
| Duty Cycle | <1% |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | ≤115A |
| Threshold Current Lth | >22A |
| Operating Voltage Vop | 5.7V |
| Power Conversion Efficiency | >40% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temperture | -40-80℃ |

Hot Tags: 2000w 940nm qcw horizontal diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










