Description
976nm 18W Unmounted Laser Bar
Overview
Features:
The conversion efficiency of our chip can reach 64.5%,
and lifetime can be more than 10000 hours
New epitaxial structure design and material epitaxy
Advanced non-pump window design and preparation technology
high temperature resistance characteristics
Applications:
Fiber Laser Pumping Source
Solid-state Laser Pumping Source
Direct Semiconductor Laser

Specification:
Item No.: LC976SE18
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 976nm |
| Output Power | 18W |
| Working Mode | CW |
| Emitter Width | 190μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 4000μm |
| Thickness | 95-115μm |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 18A |
| Threshold Current Ith | 1.3A |
| Operating Voltage Vop | 1.55V |
| Conversion Efficiency | 64.5% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Performance Curve and Size Drawing

Hot Tags: 976nm 18w unmounted laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










