Description
75W 905nm Diode Laser Chips
Quick details:
A 4-layer light-emitting section is used, with a light-emitting size of 300μm x 16μm, and a photoelectric conversion efficiency of 41%.
The fast axis divergence angle is 30 degrees, and the slow axis divergence angle is 10 degrees.
It is particularly worth noting that this chip has excellent high temperature resistance.
The temperature test at 25 ° C to 125 ° C is heavy. For every 10 ° C increase, the power is reduced by 4%.
Applications:
Laser Lidar
Medical application
Laser lighting
Free space optical communication.
Industrial pumping

Data sheet:
Item No.: LC905SM75
| Operation | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Output Power | 75W |
| Operation Mode | QCW |
| Geometrical | |
| Emitter Width | 135um |
| Cavity Length | 1000um |
| Cavity Thickness | 125um |
| Cavity Width | 400um |
| Electro Optical Data | |
| Threshold Current | 0.68A |
| Operating Current | 20A |
| Operating Voltage | 6.3V |
| Slope Efficiency | 3.2W/A |
| Slow Axis Divergence | 9 |
| Fast Axis Divergence | 27 |
| Spectral Width | 4nm |
| Polarization | TE |
Hot Tags: 75w 905nm diode laser chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










