High Power Diode Bar Laser Chip 915nm 12W For Solid-State Pumping Source
Features:
- CW working mode
- 100% Power Modulation
- Efficient packaging heat dissipation technology
- High temperature resistance characteristics
- COS Packaging Available
Applications:
- Solid-state Laser Pumping Source
- Fiber Laser Pumping Source
- Laser illumination
- Free space optical communication

12W 915nm Single Emitter Laser Chip with CW working mode. Single-emitter laser diode (SE) chips are the basic building block for high-power and high-brightness semiconductor laser modules. And it's available with any mirco channel cooled configuration.
Data Sheet
Item No: LC915SE12
Item Name: 12W 915nm Pumping Source Laser Chip
| Optical | |
| Central Wavelength | 915nm |
| Output Power | 12W |
| Power Modulation | 100% |
| Spectrum Bandwidth(FWHM) | 4nm |
| Emitter Width | 90um |
| Emitter Pitch | 400um |
| Cavity Length | 4000um |
| Thickness | 130um |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 29Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 9Deg |
| Slope Efficiency | 1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.7V |
| Conversion Efficiency | 56% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.34nm/℃ |
Drawing:

What is Laser Pumping?
Each pumping method has its own advantages and disadvantages. Optical pumping is universal, but can be less efficient due to wavelength mismatch. On the other hand, electrical pumping is very efficient for some media, such as semiconductors, but only for certain types of lasers. Chemical pumps can provide high energy output, but they are more complex and have fewer applications due to the difficulty of operation.
Applications in Lasers
Pump Lasers in Different Types of Lasers Laser pumping is used in different types of lasers, each with its own unique concept:
Solid-state lasers, such as Nd:YAG lasers, often use optical pumping. Flashlamps or diode lasers are used to excite solid crystalline media.
Semiconductor lasers are usually electrically pumped. Injecting current across the semiconductor junction results in the desired population inversion. Gas lasers such as CO2 lasers can be electrically pumped, in which an electrical discharge excites the gas molecules.
Efficiency vs. Output Power. The efficiency of the pumping method directly affects the laser performance. Highly efficient pumping results in a higher population inversion, which results in a more powerful and stable laser output. In contrast, inefficient pumping will not only reduce the output power, but also cause problems such as excessive heat generation, which will affect the lifetime and performance of the laser.
Laser pumping is therefore a fundamental aspect of laser systems.

Hot Tags: High Power Diode Bar Laser Chip 915nm 12W For Solid-State Pumping Source suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










