600mW 520nm Single Emitter Laser Chip
Quick details:
Green light source
Single emitter and CW working mode
600mW output power, 520nm central wavelength
Unique technology for highest reliability and lifetime
Available with TO 9mm package
packaging principle:
Heat dissipation design: the laser chip will generate a lot of heat when working, so the package structure needs to design a heat dissipation channel to effectively reduce the temperature of the laser chip. Common heat dissipation designs include the use of heat sinks, heat dissipation plates and other heat dissipation devices to improve heat dissipation efficiency.

Data sheet:
Item No.: LC520SE600
| Optical | |
| Center Wavelength | 520nm |
| Output Power | 600mW |
| Working Mode | CW |
| Spectrum Width | 5nm |
| Number of Emitter | 1 |
| Emitter Width | 15um |
| Cavity Width | 500um |
| Cavity Length | 4000um |
| Cavity Thickness | 150um |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 29Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 9Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.05A |
| Threshold Current Ith | 0.18A |
| Operating Voltage Vop | 5.7V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Hot Tags: 600mw 520nm single emitter laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










