500mW 665nm CW Diode Laser Chip
This 665nm red diode laser chip produces 500mW from a 40um emitter. It has a low threshold current and high slope efficiency, which results in a low operating current which enhances reliability.
Features
Wavelength: 665nm
Output Power: 500mW
High output power and dynamic range
High efficiency
Custom packaging available
Custom wavelengths and laser designs available
Note:
The Device is an Open-Heat sink Diode Laser; it may be operated in clean room atmosphere or dust-protected housing only. Operating temperature and relative humidity must be controlled to avoid water condensation on the laser facets. Any contamination or contact of the laser facet must be avoided.

Data Sheet
Item No: LC665SE500
| Optical | |
| Center Wavelength | 665nm |
| Optical Power | 500mW |
| Working Mode | CW |
| Spectrum Width | 3nm |
| Emitter Width | 40um |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 0.2A |
| Operating Current Iop | 1A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Conversion Efficiency | 30% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.25nm/℃ |
LIV Chart

Hot Tags: 500mw 665nm cw diode laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










