1W 850nm VCSEL Diode
Brandnew's multimode VCSEL lasers are designed to meet stringent specifications for a broad range of optical sensing applications.
Features:
850nm Multimode VCSEL
Power:200mw,500mw,1w,2w..
Low wavelength drift
Oxide isolation technology
Low threshold current
High reliability
Easy to collimate
Applications:
- Laser mouse
- Optical sensor applications
- Optical encoder

Characteristics
| Parameter | Typ. |
| Center Wavelength | 850±10nm |
| Output Power | 1W |
| Threshold Current | 0.4A |
| Forward Current | 2.7A |
|
Power Conversion Efficiency |
36% |
| Slope Efficiency | 0.96W/A |
| Die Size | 960×950um |
| Laser Forward Voltage | 2.25V |
| Beam Angle | 20Degrees |
| Wavelength Temp. Drift | 0.07nm/℃ |
| Soldering Temperature | 260(5s)℃ |
| Substrate | Cu/Ag |
| Case Operating Temp | 20℃ |
| Storage Temp | 20℃ |
Mechanical Schematics
![product-1-1 ]Q@WSQXGA@Y9SY6IYA1NV]G](/Content/upload/201998745/201910091308045709219.png)
FAQ:
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
Can you provide technology supports?
Yes, we have a professional technology supporting team for your timely services.
Hot Tags: 1w 850nm vcsel diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










