VCSEL for Digital Night Vision Devices
Features
850nm/940nm Multimode VCSEL
Low wavelength drift
Low threshold current
High reliability
Easy to collimate
Typical VCSEL Cross Section
Because VCSELs emit light perpendicular to the surface of the substrate, tens of thousands of VCSELs can be processed on a single wafer. VCSELs can also be tested at various stages of the manufacturing process while in wafer form, resulting in a more controlled and predictable yield with lower fabrication costs compared to other laser technologies.

Applications
3D sensors
Lidars
Medical applications
Military applications
Day Optics (Binoculars, Spotting Scopes)

Specifications:
Item No.: VC850SMD2
| Parameters | Typ. |
| Optical Power | 2W |
| Threshold Current | 0.4A |
| Forward Current | 2.7A |
| Power Conversion Efficiency | 36% |
| Slope Efficiency | 0.96W/A |
| Die Size | 960×950um |
| Peak Wavelength | 850nm |
| Laser Forward Voltage | 2.25V |
| Beam Angle | 20Degrees |
| Wavelength Temp. Drift | 0.07nm/℃ |
| Soldering Temperature | 260(5s)℃ |
| Substrate | Cu/Ag |
| Case Operating Temp | -40~80℃ |
| Storage Temp | -40~105℃ |
LIV Graph and Wavelength

Mechanical Schematics (unit:mm)
![product-1-1 Q7_VH}~~0KF]DQBH_38L4BD](/Content/uploads/201998745/201911251403241810441.png)
SMT reflow soldering curve

Hot Tags: vcsel for digital night vision devices suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










