Easy to Collomate 700mW 850nm VCSEL Diode Laser For 3D Sensors Lidars
The laser diode is made of VCSEL chip and encapsulated with aluminum nitride ceramic base. And Compared with the traditional package, the package is smaller in size, more compact, more efficient in heat conduction, and more applicable. VCSEL is particularly well suited for high volume automotive lidar applications.
Feature:
Low wavelength drift
Oxide isolation technology
Low threshold current
High reliability
Easy to collomate
Application:
3D sensors
Lidars
IR illuminations
Medical applications
Proximity sensors
Night vision hunting

Data Sheet
Item No: VC850SMD07
Item Name: 3D Sensors 700mW 850nm VCSEL Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 850nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Optical Power | 700mW |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Beam Angle | 25Deg |
| Series Resistance | 0.84Ω |
| Electrical | |
| Threshold Current | 95mA |
| Forward Current | 730mA |
| Laser Forward Voltage | 2.16V |
| Power Conversion Efficiency | 44% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40-85℃ |
| Storage Temperature | -40-105℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.07nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 3d sensors 700mw 850nm vcsel diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










