30W 981nm Wavelength-Stabilized Fiber Coupled Diode Laser
Features
- Fiber laser pumping
- 981nm wavelength
- 30W output power
- 105μm fiber core diameter
- 0.22N.A.
- Narrow bandwidth △λ≦0.7nm
- 1040nm-1200nm feedback protection
Applications
- Fiber laser pumping
Spec sheet
Item No.: FC981WS30
| Optical | Typical value |
| Center Wavelength | 981nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 30W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Ith | 9A |
| Threshold Current Iop | 1A |
| Operating Voltage Vop | 6V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -20-70℃ |
| WaveTemp. Coefficient | ~0.02nm/℃ |
Size Drawing
The ideal working temperature is 25°C.
It is recommended to combine the local room temperature to ensure that the laser temperature is controlled at room temperature ±5 °C to avoid condensation.
Hot Tags: 30w 981nm wavelength-stabilized fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode









