Description
2100nm 1W Fabry Perot Laser Diode
Overview
Features:
Semiconductor-based distributed feedback (DFB) laser
Spectral range: 2100 nm
Output Power: 1W
Package: C-Mount
Applications:
Near-IR gas analysis, Tunable diode laser absorption spectroscopy (TDLAS), Fiber optic sensors

Additional Info:
The laser light emitted from this Device is invisible and will harmful to the human eye. Avoid looking directly into the fiber output or into the collimated beam along its optical axis when the device is in operation. Proper laser safety eyewear must be worn during operation.
Data Sheet:
Item No.: CM2100DL1
| Optical | |
| Center Wavelength | 2100nm |
| Output Power | 1W |
| Spectrum Width | 6nm |
| Fast-axis | 44Deg |
| Slow-axis | 28Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.8A |
| Threshold Current Ith | 0.25A |
| Operating Voltage Vop | 1.85V |
| Slope Efficiency | 0.32W/A |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 2100nm 1w fabry perot laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










