Description
9W 963nm C-Mount Laser Diode
Overview
Features:
6W output power at around 963nm
Other wavelengths within 808-1064nm are optional
Proprietary mirror coating enables high reliability
Au/Sn bonding of chip to c-mount open heatsink
RoHS compliance
Applications:
Pumping source;
Medical;
Target designation;
Lighting;
Night version;
Infrared monitoring.

Data sheet:
Item No.: CM963DL9
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 963nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 9W |
| Emitter Width | 90um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 9w 963nm c-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










