Description
500mW 1940nm C-Mount Diode Laser
Overview
Advantages:
- power 500mw
- nearly diffraction limited
- passive cooling
- different packages available
Additional Infomation:
Operating the product outside of its maximum ratings may cause device failure or a safety hazard. Power supplies used with the device must be employed such that the maximum peak optical power cannot be exceeded. A proper heatsink for the Device on thermal radiator is required, sufficient heat dissipation and thermal conductance to the heatsink must be ensured.

Specification:
Item No.: CM1940DL500
Item Name: 500mW 1940nm C-Mount Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 1940nm |
| Wavelength Tolerance | ±50nm |
| Output Power | 500mW |
| Spectrum Width | 6nm |
| Fast-axis | 44Deg |
| Slow-axis | 28Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.8A |
| Threshold Current Ith | 0.25A |
| Operating Voltage Vop | 1.85V |
| Slope Efficiency | 0.32W/A |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 500mw 1940nm c-mount diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










