1W 785nm C-Mount Laser Diode
For 785nm C-Mount Laser Diode in this range, you can expect up to 2W CW output power.
Applications for this 1W 785nm C-Mount Laser Diode are normally Raman spectroscopy, laser pumping, and laser therapy.
General ratings for the 1W Series (see data sheet for more info) are: a wavelength of 785nm, spectrum FWHM 2 nm, operating power 1.0 W, operating current 1.1 A, operating voltage 2 V.
Standard packaging options are 9mm TO-can, C-mount, F-Mount
Advantages:
- tuning range between 780nm and 790nm
- power 1000mw
- nearly diffraction limited
- passive cooling
- different packages available

Specification:
Item No.: CM785DL1
| Optical | |
| Center Wavelength | 785nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 1W |
| Polarization Mode | TM |
| Slope Efficiency | ≥1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤1.1A |
| Threshold Current Ith | ≤0.3A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 1w 785nm c-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










