Description
10mW 635nm TO Laser Diodes
Overview
Features:
TO56 stardard TO package
Pin length can be customized
AR coated window
AIN carrier, AuSn bonding
Hermetically sealed package
Long lifetime>10000hours
Application:
physical therapy,indication,laser display,laser sensor

Note:
The laser light emitted from this Device is invisible and will harmful to the human eye. Avoid looking directly into the fiber output or into the collimated beam along its optical axis when the device is in operation. Proper laser safety eyewear must be worn during operation.
Data sheet:
Item No.: TO635DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 635nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10mW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 22mA |
| Threshold Current Ith | 15mA |
| Operating Voltage Vop | 2.3V |
| Monitor Current | 0.3mA |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 10mw 635nm to laser diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










