Description
500mW 808nm TO-Mount Laser Diode
Quick Detail:
1W output power at 808nm
Without FAC
Hermetically sealed package
AIN carrier, AuSn bonding
Pin length can be customized
Application:
Infrared night vision light sources
Traffic surveillance and vigilance
Range finder sensors
Gesture Recognition

Drawing:
![JWDRIF`R0AN}@88W])1%6%Q](/Content/upload/201998745/201910091352268045968.png)
Data sheet:
Item No.: LD808TO500
Item Name: 500mW 808nm 9mm TO LD
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 500mW |
| Fast Axis Divergence | 35Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 500mA |
| Threshold Current Ith | 80mA |
| Working Voltage | 2V |
| LD Reverse Voltage | <2V |
| Slope efficiency | 1.1W/A |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Contact us: info@brandnew-china.com
Hot Tags: 500mw 808nm to-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










