Description
2W 940nm TO 9mm Diode Laser
Features:
14mm or 6.5mm pin length options
AR coated window
AIN carrier, AuSn bonding
Hermetically sealed package
Plated gold over nickel pins
High brightness, high quality, and high reliability
Application:
Raman Spectroscopy
Laser Therapy
Laser Pumping
Medical
Defense

Data sheet:
Item No.: TO940DL2
Item Name: 2W 940nm TO Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Fast Axis Divergence | 38Deg |
| Slow Axis Divergence | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.2A |
| Threshold Current Ith | 0.2A |
| Working Voltage | 2.0V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~60℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 2w 940nm to 9mm diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










