Eye Safe 1550nm TO Pulsed Laser Diodes
Rangefinder systems that are built with 1550 nm pulsed laser diodes (PLDs) also operate at high power levels yet still in the eye-safe range – due to their wavelength. Common night-vision goggles cannot detect this wavelength, which makes these PLDs particularly well suited for military laser rangefinders or friend/foe identification.
1550nm infrared laser mode available in TOpackage and compact structure, provides highly intense and stable IR laser source radiation in the industry. This Pulsed mode 1550nm IR laser diode allows the most efficient and powerful infrared light emitting in all application fields.
Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 1555nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 10-15W |
| Spectral Width | ≤25nm |
| Fast Axis Divergence | 30Deg |
| Slow Axis Divergence | 12Deg |
| Beam Size | 90x1um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 30A |
| Threshold Current Ith | 0.75A |
| Pulse Width | 100ns |
| Repetition Frequency | 1kHz |
| Duty Cycle | 0.10% |
| Reverse Voltage | 12V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.6nm/ºC |
Drawing:

Hot Tags: eye safe 1550nm to pulsed laser diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










