High Power 1W 880nm TO 9 Laser Diodes
500mW is available, Standard TO5 9mm Package
Narrow beam divergence
High power and high beam intensity IR laser radiation
Application:
material processing,industry,medical,military and scientific researches.
Data sheet:
Item No.: LD880TO1
Item Name: 1W 880nm 9mm TO LD
| Optical | |
| Center Wavelength | 880nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 1W |
| Fast Axis Divergence | 35Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1A |
| Threshold Current Ith | 80mA |
| Working Voltage | 2V |
| LD Reverse Voltage | <2V |
| Slope efficiency | 1.1W/A |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: high power 1w 880nm to 9 laser diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










