1W 976nm TO Mounted 9mm Laser Diodes
Features:
Fabry-Perot TO-Can laser diode components are designed for easy integration into any system. A variety of CW and/or pulsed models are available.
Available wavelengths from 635 to 1565 nm
Economical lasers provide cost savings
C-Mount and F-Mount package type are available
Note:
Operating the product outside of its maximum ratings may cause device failure or a safety hazard. Power supplies used with the device must be employed such that the maximum peak optical power cannot be exceeded. A proper heatsink for the Device on thermal radiator is required, sufficient heat dissipation and thermal conductance to the heatsink must be ensured.

Data sheet:
Item No.: LD976TO1
Item Name: 1W 976nm 9mm TO LD
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 1W |
| Fast Axis Divergence | 35Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1A |
| Threshold Current Ith | 80mA |
| Working Voltage | 2V |
| LD Reverse Voltage | <2V |
| Slope efficiency | 1.1W/A |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:

FAQ:
What is your terms of payment?
T/T or Western Union, for your choice.
What about the delivery?
We can offer the door to door services by air, just depend on your actual request. Such as DHL, UPS, TNT, FEDEX
Hot Tags: 1w 976nm to mounted 9mm laser diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










