3W 808nm VCSEL Diode Laser
Features:
808nm single longitudinal mode
Superior linewidth and stability
Low wavelength drift
Low threshold current
Higher reliability and life expectancy
Easy to collimate
Applications:
3D sensors
Lidars
IR illuminations
Medical applications
Proximity sensors
Advantages:
High Temperature Operation for 3W 808nm VCSEL Diode Laser
Because 3W 808nm VCSEL Diode Laser can operate reliably at temperatures up to 80 oC, they do not necessarily require refrigeration. Additionally, since the wavelength change with temperature is small, the cooling system design can be considerably simplified. The cooling system thus becomes very small, rugged and portable with this approach.

Characteristics
| Optical | Typ. |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Divergence | 23Degree |
| Output Power | 3W |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Current Iop | 4.5A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
|
Thermal |
|
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Mechanical Schematics

Hot Tags: 3w 808nm vcsel diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










