Description
150W 808nm Fiber Laser Diode with Photo Diode
Key features:
150W CW output power
808nm
400µm core diameter MM fiber
0.22 Numerical Aperature
Aiming Beam, PD, Thermistor functions optional
Highly efficient, Highly stable
Superior beam quality, Long diode lifetime
Applications:
Fiber & DPSS Laser Pumps
Machine Vision
Optogenetics
Photoluminescence
Dental
Photodynamic Therapy

Spec sheet:
Item No.: FC808DL150
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 150W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 400um |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 1.8A |
| Operating Voltage Vop | 31V |
| Aiming Beam | 5V |
| PD | Internal |
| Thermistor | External |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 150w 808nm fiber laser diode with photo diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










