3 Combined Wavelengths 755 808 1064 Diode Laser Stack for Hair Removal Machine
Application:
The triple laser hair removal machine combines 3 wavelengths into a single innovative handpiece, simultaneously targeting different tissue depths as well as anatomical structures within the hair follicle. By combining the absorption and penetration levels of three different wavelengths, along with the treatment coverage, comfort and low maintenance of the diode laser, Our triple laser hair removal machine achieves the safest and most comprehensive hair removal treatment available today.

Advantages:
Newest Technology
All Skin Stype, all colors
Long Time Work
High Quality

755nm laser: especially for very thin hair on white skin and effective on hair on anagen and telogen.
808nm laser: black hair on the yellow skin or the light skin.
1064nm laser: hair on dark skin people.
Data Sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/Bar |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
Package Drawing:

Our stack Photo:

Hot Tags: Three Wavelength Diode Laser Stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










