3600W 780nm Vertical Stack Diode Laser Array
3600W 780nm Vertical Stack Diode Laser Array have collimated parallel beam distance 10cm, water flow rate can reach >8L/Min, high rate and high efficency make the working faster than others. CW working mode from a few hundred watts to several kilowatt
Features:
808nm, 940nm, 793nm, 795nm, 780nm wavelength optional
Output power: up to 3600W
Operation mode: CW
Cooling: Water cooled
FAC(Fast Axis Collimation) optional
Applications:military, scientific research,material processing....etc


Data sheet:
Item No.: WC780VS3600
Item Name: 3600W 780nm CW Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 780nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 3600W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 70Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 110A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 72V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5 |
Good quality Beam Spot as Show in Picture:

Drawing:


Hot Tags: 3600w 780nm vertical stack diode laser array suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










