Description
793nm 3600W Diode Laser Stack Module with FAC
Overview
Features:
Wavelength: 793nm, 795nm, 808nm, 940nm optional
Powerful: Each of the 36 laser bars individually supplies up to 100 watts in cw mode, totally 3600W. The highest output power can be 4000W
With FAC(Fast-Axis collimation)
Small gaps between the laser bars, best price/performance ratio
Compact designs,easy to integrate
Application
Military, Material processing, Medical, Science and research

Data sheet:
Item No.: WC793VS3600
Item Name: 3600W 793nm CW Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±2nm |
| Output Power | 3600W |
| Quantity of Bars | 36 |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 0.5Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 110A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 66V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
Laser Beam:

Drawing:


Hot Tags: 793nm 3600w diode laser stack module with fac suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










