Description
2000W 760nm Hair Removal Diode Stack
Overview
Advantages:
German-imported laser bar unit
High laser energy density output
30 million shots and 20 months quality warranty
Large and stable laser output with the opyimized diode laser ensure the effect of hair removal
Other options:
755nm/808nm/1064nm single wave, double waves and triple waves for option
Various power laser modules for your option , 300W 500W 600W 800W 1000W 1200W ... (6bars 10basr 12bars )


Data sheet
Item No.:WC760VS2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 760nm |
| Wavelength Tolerance | (-10,+35nm) |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 2000W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | 30ms |
| Frequency | 3-7Hz |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 36V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 8L/min |
| Max Inlet Pressure | 350-500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 20-30℃ |
| Filtered Water Particles | <20um |
| Water Tube | Parallel Connection |
Package Drawing
![product-1-1 $L7TX(2O_U5}{]RUFBP_CC1](/Content/uploads/202198745/20210319142856c65c13fe920b497681936c3c71db3e0c.png)
Hot Tags: 2000w 760nm hair removal diode stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










