1600W 755nm,808nm,1064nm 16Bars Macro Channel Water Cooled Vertical Diode Laser Stack
This diode laser stack is for hair removal which has 16bars vertical stack assabled.The optical power is 1600W. This 1600W diode lasers usually used in high power big window size diode laser hair removal machine such as equipment brand ADSS or Apolomed. The water are on the bottom. And electrode is on the back.
Wavelength 808 or mix wavelength as 755, 808 and 1064 for your choice.
Quality Guarantee: 18 months long warranty and No limitation of shots.
Item No.: WC781VS1600
Item Name: 1600W 7558081064nm Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 755/808/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 16 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400m |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100~105A |
| Threshold Current Ith | 17~20A |
| Operating Voltage Vop | 28~32V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |




Pls kindly contact our sales team for more information.

Hot Tags: 16 bars vertical laser diode stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










