600W 808nm Diode Laser Stack With Rear Water Guider 10 Bars
We have new frame Diode Laser Stack, with Rear Water Guider. Beacause our laser bar is imported from Germany, heat-sink is from Japan, with mature mounting technology, so that we can guarantee good cooling and high power, stable and reliable performance.


Feature:
High power conversion efficiency
Small gap between the laser bar
With rear water guider
High reliability and stability
Long lifetime>10000 hours
Application:
Skin rejuvenation(Skin Tightening, Whitening and Lifting)
Beauty Equipment Handle Pieces Repairing and Replacement
IR Illumination for surveillance
Measurement Instrument
Data Sheet
Item No: WC808VS600
Item Name: 600W QCW Diode Laser Stack 10 Bars
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 600W |
| Quantity of Bars | 6 |
| Bar to Bar Spacing | 2mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38 Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12 Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 120A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 11V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing:

Hot Tags: 600w qcw diode laser stack 10 bars suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










