Big Spot Size 2400W 808nm Diode Laser Stack With 24 Bars Palomar Vectus
Features:
- Working mode: QCW
- Compact design, easy to use
- Diode Laser Bars from Germany Jeneoptik
- number of bars: 24
Applications:
- Heart Treatment
- Permanent Painless hair removal
- Laser surface hardening
- Material Processing

The Vectus laser hair removal device utilizes proven, reliable, low-cost-of-ownership diode technology to provide a large number of permanent hair removals for a wide range of skin and hair types. Larger spot size. Faster treatments. Offers a larger spot size to treat larger surface areas, such as the back or entire leg, in less time.
Data Sheet
Item No: WC808VS2400
Item Name: 2400W Verical Stack Diode Laser Polomar Vectus
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W/Bar |
| Number of Bars | 24 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~25A |
| Operating Voltage Vop | ~43.2V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing:

Below are some of the beauty instruments on which our products can be mounted to perform the hair removal function:

Hot Tags: 2400w verical stack diode laser polomar vectus suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










