810nm Macro Channel Diode Laser Array for Honkon
The principle of 810nm wavelength laser hair removal is based on the principle of laser photothermal and selective black light absorption. The energy of the laser is absorbed by the melanin in the hair follicles, causing the temperature of the hair follicles to rise sharply, the hair papilla to shrink, and it is unable to provide nutrition for the hair, thus achieving the purpose of hair removal. This technology is efficient, safe, and fast. Multiple treatments can achieve permanent hair removal effects.
Features:
Mix wave 755nm 808nm 1064nm is available
10 bars with a aluminum shell. The water hole is at the bottom. The electrode is on the back.
Special design for most of diode laser hair removal machine from China, such as ADSS, Honkon...

Without shell model
Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing

Hot Tags: 810nm macro channel diode laser array for honkon suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China












