Description
CW&QCW Micro Channel Cooler (MCC) Diode Laser Bar Stack
We provide high reliability MCC diode laser vertically stack from 200W-1600W bars. Optical output power is from 40W cw up to 100W cw per bar. Typical wavelengths are 808nm, 915nm,940nm,980nm,1064nm. Besides regular stack, we can also customize various stack upon our client's requirements.

| Optical Characteristics | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Output Power Per Bar | 40.60.80.100W |
| Number of Bars | 5/9/16 |
| Bar-to-Bar Spacing | 1.8mm |
| Spectral Width FWHM | ≤5 |
| Spectral Width FW90%E | ≤6 |
| Fast Axis Divergence FWHM | 39 Degree |
| Slow Axis Divergence FWHM | 10 Degree |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Current Iop | ≤110A |
| Threshold Current Ith | ≤25A |
| Operating Voltage Vop per bar | ≤2V |
| Slope Efficiency | ≥1W/A |
| Thermal Parameters | |
| Operating Temperature | 15~30°C |
| Storage Temperature | 0~55°C |
| Max. inlet pressure | 65psi |
| Flow Rate/Bar | >0.3 L/min |
| Cooling Mediun size | <15um |
| Conductivity | 5~10us/cm |




Hot Tags: customized micro channel cooler (mcc) diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










