Description
High Power 4000W 940nm 20 Bars CW Vertical Stack Diode Laser For Industry Use
Overview:
Output power: 4000W Central wavelength: 940nm 20 Laser Bars
CW working mode
Long lifetime>10000 hours
Small bar-to-bar pitch for increased brightness
Comapct design, easy to use

Advantage:
High reliability and stability
High brightness
18 months quality warranty time
Quick delivery1-2 week
Application:
Medical Technology
Material Processing
Infrared Countermeasures
Pumping source for fiber lasers and solid-state lasers
Data Sheet
Item No: WC940VS4000
Item Name: 4000W 20 Bars CW Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 4000W |
| Quantity of Bars | 20 |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg(FAC0.5Deg) |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 210A |
| Threshold Current Ith | 30A |
| Operating Voltage Vop | 36V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
| Others | |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 300ml/min/Bar |
| Water Resistance | 0.25-5MΩ-cm |
| Water Temperature(No Condensation) | 22~28℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:

Hot Tags: 4000w 20 bars cw vertical stack diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










