4000W 940nm CW Laser Diode Bars Stack
Overview:
These vertical stacks can be used to increase the optical output power of your diode laser.
To do so, we stack up to 40 mounted laser bars to form a diode laser stack or an assembly.
Each of these laser bars individually supplies up to 100watts in cw mode.
Because of the small gaps between the laser bars, you obtain maximum brilliance from the stacks, enabling you to work highly effective.
You can choose between laser diode stacks with a Fast-Axis (FA) or combined Fast-Axis/Slow-Axis (SA) collimation.

Data sheet:
Item No.: WC940VS4000
Item Name: 4000W 940nm CW Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±2nm |
| Output Power | 4000W |
| Quantity of Bars | 40 |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 0.5Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 110A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 66V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
Laser Beam:

Drawing:


Hot Tags: 4000w 940nm cw laser diode bars stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










