Description
Best Selling Laser Pumping 60W 915nm Conduction Cooled CS Diode Laser
Key Featrue:
Highest output power: 60W
center Wavelength : 915nm
wavelength tolerance: ±5nm
Working mode:CW


Specifications
Item No.: CC915SB60
Item Name: Best Selling Laser Pumping 60W 915nm Conduction Cooled CS
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 60W |
| Number of Bar | 1 |
| Working Mode | CW |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Eimtter Size | 11mm |
| FWHM | 10/12Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | ≤40A |
| Threshold Current Lth | ≤8A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15-32℃ |
| Storage Temperture | 0-55℃ |
| Wavelength Temp Coefficient |
0.3nm/℃ |
|
|
Hot Tags: Best Selling Laser Pumping 60W 915nm Conduction Cooled CS suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China











