Description
High Grade 80W 940nm 80Watt Diode Laser CS Conduction Cooled BNI
High Grade 80W 940nm 80Watt Diode Laser CS Conduction Cooled BNI for laser pumping,material processing,industry,medical,printing,display,projection,defense,military and scientific research.



Item no.: CC940SB80
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | +-5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power Per Bar | 80W |
| Number of Bars | 1 |
| Emitter Size | 13mm |
| Number of Emitter | 16 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | <36 degree |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | <16 degree |
| Polarization Mode | TM |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 73A |
| Threshold Current Ith | 6A |
| Operating Voltage Vop | 1.6V |
| Power Conversion Efficiency | 68% |
| Slope Efficiency | >1.0W/A |
| Thermal | |
Operating Temperature | 15~30℃ |
Storage Temperature | 0-55℃ |
Wavelength Temp Coefficient | 0.3nm/℃ |











