Description
80W 975nm 976nm 980nm CS Laser Diode
Features:
Uniform Beam Profile
Long lifetime: over 10000 hours
Narrow Spectrum
Application:
laser pumping,material processing,industry,medical,printing,display,projection,defense,military and scientific researches.

Drawing:

Data sheet:
Item No.: CC976DL80
Item Name: 80W 976nm CW Conduction Cooled Single Bar Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power | 80W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 30Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 9Deg |
| Slope Efficiency | ~1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤90A |
| Threshold Current Ith | ≤12A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.5V |
| Power Conversion Efficiency | ≥40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
| Heatsink Capability | >70W |
About us:
BrandNew's strengths are in talent employees, quality engineering,Process control, product development and volume manufacturing.
Certification:
Contact us: info@brandnew-china.com
Hot Tags: 80w 975nm 976nm 980nm cs laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










