Description
Top Selling 40W 976nm CS Conduction Cooled Diode Laser
Key Featrue:
- Highest output power: 40W
- center Wavelength : 976nm
- wavelength tolerance: ±5nm
- Working mode:CW
- Emmiter Size: 13mm
- Number of emmiter: 38
Applications:
- Industry
- Beauty Machine
- Printing
- Scientific Researches
- With a center wavelength of 976nm and a wavelength tolerance of ±5nm, it ensures precise performance.
- It operates in CW mode with a 13 mm emitter size and 38 emitters for reliability.


Item No.: CC976SB40
Item Name: Top Selling 40W 976nm CS Conduction Cooled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Output Power | 40W |
| Number of Bar | 1 |
| Working mode | CW |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Emitter Size | 13mm |
| Number of Emitter | 38 |
| FWHM | 16/39Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | ≤23A |
| Threshold Current Lth | ≤3A |
| Operating Voltage Vop | ≤0.9V |
| Power Conversion Efficiency | ≥45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15-30℃ |
| Storage Temperture | 0-55℃ |
| Wavelength Temp Coefficient |
0.3nm/℃ |
|
|
Hot Tags: Top Selling 40W 976nm CS Conduction Cooled Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










