80W 1064nm CS Single Bar Diode Laser
80W 1064nm CS Single Bar Diode Laser is a high-power semiconductor lasers (laser diodes), containing a one-dimensional array of broad-area emitters, or alternatively of subarrays containing 10–20 narrow stripes. They typically contain between 20 and 50 emitters, each being e.g. 100 um wide.
The laser light emitted from this Device is invisible and will harmful to the human eye. Avoid looking directly into the fiber output or into the collimated beam along its optical axis when the device is in operation. Proper laser safety eyewear must be worn during operation.

Overview
Features:
CS Type Passive Cooler
High brightness and high reliability
Uniform Beam Profile
Narrow Spectrum
Application:
Printing
Medica
Collimated solid state laser pumping
Direct applications such as material processing

Data sheet:
Item No.: CC1064DL80
| Optical | |
| Center Wavelength | 1060nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power | 80W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 88A |
| Threshold Current Ith | 5A |
| Operating Voltage Vop | 1.5~2V |
| Power Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 80w 1064nm cs single bar diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










