40W 1064nm CW Single Bar Laser Diode
We supply 40W 1064nm CW Single Bar Laser Diode. It has CS Mount package, with single bar mounted in the base, which has high reliability, high stability, and long lifetime. Besides this power, we also have 10W, 15W, 20W, 40W, 50W, 80W, 100W Single Bar Diode Laser. If you want other packaging forms, we can also provide. Sush as: TO Mount, C-Mount, F-Mount. It all depends on you.
Features:
1064nm, 40 Watts
High Power Conduction Cooled CS-Mount Laser Diode Bar
Low divergence
High reliability
Conductivity cooled package CS Bar
Applications:
Medical therapy
Ablation
Engraving
Surface treatment
Spectroscopy
Marking
Pumping
Remote sensing

Drawing

Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 40W |
| Spectral Width FWHM | <5nm |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Threshold Current Ith | 7A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Hot Tags: 40w 1064nm cw single bar laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










