Description
100W 780nm CW Laser Diode Single Bar
overview
Features:
CS Type Passive Cooler
High brightness and high reliability
Uniform Beam Profile
Narrow Spectrum
Application:
Printing
Medical
Collimated solid state laser pumping
Direct applications such as material processing

Data sheet
Item no.: CC780DL100
| Optical | |
| Center Wavelength | 780nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 100W |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 80A |
| Threshold Current Ith | 10.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.85V |
| Power Conversion Efficiency | 52% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

FAQ:
Can single bars diode laser be used in environments with varying temperatures and humidity?
Depending on the design and packaging, single bars diode laser can be suitable for operation in environments with moderate variations in temperature and humidity.
Hot Tags: 100w 780nm cw laser diode single bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










