40W 1064nm CS Laser Bar with 19 Emitters
These laser diode bars offer 19 emitters with an output power of 40 watts and wavelength of 1064nm. They are RoHS compliant, have a width of 10mm, and are of a single quantum-well MBE structure. Common applications include material processing, solid-state pumping, medical uses, and printing.
Features:
Telecom Grade AuSn Mounting Technology
Single Quantum-Well MBE Structure
Wavelength: 1064nm
Output Power: 40W
RoHS Compliant
Data sheet
Item No.: CC1064DL40
| Optical | |
| Center Wavelength | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±20nm |
| Output Power | 40W |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 45A |
| Threshold Current Ith | 8A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -10-55℃ |
Drawing
Hot Tags: 40w 1064nm cs laser bar with 19 emitters suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










