Description
![]() 1060nm 3.5W Fiber Coupled Diode Laser Pump Module Key Features: Based on single fire spot laser module High output power 3.5W High stability 0.22NA 105μm core multimode fiber Parallel weld 2-Pin sealed package Standard central wavelength1060nm RoHS compliance |
![]() Advantages: ◆ compact design ◆ stable output power ◆ high power ◆ high efficiency ◆ long lifetime ◆ convenient packaging | Applications:◆ Medical ◆ Printing ◆ Pump Source ◆ Material Processing |
| Specification | |
| Output Power | 3.5W |
| Center Wavelength | 1060nm |
| Spectral Width | 3nm |
| Threshold Current | 0.35A |
| Operating Current | 4.2A |
| Operating Voltage | 1.65V |
| Convention Efficiency | 50% |
| >90% Power | 0.15NA |
| Wavelength Shift vs. Temperature | 0.28nm/℃ |
| Slop Efficiency | 0.85W/A |
| Storage Temperature | -30~70°C(Non-Condensing) |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Fiber Bend Radius | 37.5mm |
| Core Diameter | 105μm |
| Numeric Aperture | 0.22 |
Dimension diagram

Contact us

Hot Tags: 1060nm Fiber Coupling Diode Laser Module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China















Applications: