600mW 785nm Free Space Butterfly Laser Diode
These volume Bragg grating stabilized laser diodes offer a narrow linewidth, high power solution for Raman Spectroscopy research and testing applications. These 785nm diode lasers are free space devices offered in a butterfly packaged with integrated cooler, thermistor and PD. They offer up to 600mW of power at 785nm in a wavelength-stabilized, high-power, fiber-coupled laser designed. Due to the integrated VBG the wavelength is fixed and the spectral width is very narrow. This model is also used in metrology, bio-Instrumentation, sensing, and analytical instrumentation applications.
Key features:
Wavelength Stabilized 785nm ±0.5nm
Butterfly Package with Internal Cooler, Thermistor and Photodiode
Volume Bragg Grating Stabilized
Spectral Width: <0.1nm

Data sheet:
Item No.: FS785WS06
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 785nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 600mW |
| Spectral Width FWHM | 0.1nm |
| Slope Efficiency | 0.8W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.09A |
| Threshold Current Ith | 0.36A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| PD | <2000μA |
| Thermistor | 10 (±5%) kΩ (@25℃) |
| TEC Working Current/Voltage | 2.5A/6.3V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~50℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 600mw 785nm free space butterfly laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










