1550nm 1.5um Pulsed Fiber Laser with High Peak Power and High Energy per Pulse
Key Feature:
Customized Size
High Peak Power
Eye-safe Wavelength
Pulse Width 1ns~10ns
Applications:
Range finding
Lidar
Mapping
3D Scanning
The lidar market is expected to grow significantly over the next decade as new technologies are discovered and applied with autonomous vehicles.1550nm is the ideal wavelength of choice due to its eye safe nature at high power. These high-power lasers give users higher fidelity,longer distances and more accurate results than any other option.
These lasers sources are designed for industrial solution besides Lidar optics solution,such as range finding,telemetry,mapping,3D scanning.
Specification:
| Wavelenth | 1550nm |
| Pulse Width | 1~10ns |
| Repetition Rate | 0.5~2MHz |
| Average Power | 2w |
| Peak Power | 1KW |
| Polarization | random |
| Trigger Mode | External Trigger |
| Power Consumption | 18W |
| Operating Voltage | 12V |
| Operating Temperature | -35~70 |
| Storage Temperature | -40~85 |
| Fiber Length | 1m |
| Connector | FC/APC |



Hot Tags: 1550nm pulsed fiber laser ridar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China










