Description
20W 9XXnm Fiber Coupled Laser Diode
Product Description
Wide range of application scenarios: Suitable for long-distance, large-capacity, high-speed information transmission in communication networks, high-precision, high-definition laser treatment in the medical field, and high-speed cutting, marking and other processing operations in the industrial field.
Features:
915nm,940nm,975nm wavelength optional
stable output power:20W
High brightness
High lifetime: over 10000 hours
Application:
fiber laser pumping
direct material processing application

Data sheet:
Item No.: FC9XXDL20
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm,940nm,976nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | ≤7nm |
| Slope Efficiency | ≥1.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >30mm |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Connector | SMA905/CO/ST |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤11.5A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤3.7V |
| Power Conversion Efficiency | ≥47% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:
![product-1-1 `VK(F2XK][14(2[7DV]8@{L](/Content/upload/201998745/201909291458216581642.png)
Hot Tags: 20w 9xxnm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










