20W 808nm 200um Fiber Coupled Laser Diode
Available with compact package designs, 808nm fiber coupled laser diode enables high output power and high coupling efficiency in the industry. With high output power from 1W to 150W, laser diode provides super intense and CW laser light source in laser pumping source, medical, material processing and printing etc.
Customized version and systems designed for different fibers are available
Application
Fiber optic communication systems
Fiber coupled laser diodes are used to transmit data over long distances in fiber optic communication systems. Fiber optic cables are immune to electromagnetic interference and can transmit data over very long distances with very little loss of power. This makes them ideal for use in telecommunications networks.

ESD PROTECTION – Electrostatic discharge is the primary cause of unexpected product failure. Take extreme precaution to prevent ESD. Use wrist straps, grounded work surfaces and rigorous antistatic techniques when handling the product.
Specification:
Item Number: FC808DL20
| Optical | Typical Value |
| Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Fiber | Typical Value |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber NA | 0.22NA |
| Electrical | Typical Value |
| Operating Current | 9.5A |
| Threshold Current | 1.2A |
| Operating Voltage | 5.6V |
| Thermal | Typical Value |
| Operating Temp. | 15~55℃ |
| Storage Temp. | -30-70℃ |
Hot Tags: 20w 808nm 200um fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










