405nm 70mW Laser Diode for CTP

Description
The 405nm laser diode is a blue-violet laser diode that emits light at a wavelength of 405nm. This type of laser diode is often used in the printing industry for high-resolution printing applications, such as direct-to-plate (DTP) and direct-to-garment (DTG) printing. The 405nm laser diode has a high power output and a long lifespan, making it ideal for use in industrial printing applications. Typical power are 70mW and 160mW.
405nm 70mW Laser Diode For CTP provide high-speed, high-resolution printing capabilities and are highly reliable, with long lifetimes and low maintenance requirements. They are also highly versatile, allowing for their use in a wide range of printing applications, from small-scale printing to industrial-scale production.
Specification:
| Optical | |
| Center Wavelength | 405±5nm |
| Output Power | 70mW |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 2nm |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core | 40um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 120mA |
| Threshold Current Ith | 35mA |
| Operating Voltage Vop | 5V |
| Reverse Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.2nm/℃ |
Package drawing:
![product-1-1 ~]R0CRK`U)N1X~@0}GC(TIN](/Content/upload/201998745/201908231047201488805.png)
Hot Tags: 405nm 70mw laser diode for ctp suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










