Description
5W 2100nm Fiber Coupled Diode Laser
Quick details:
1940nm is available
multi-mode beam profile
High coupling efficiency
Customized optional output power and wavelength
high slop efficiency, high stability,low current,perfect beam quality
Quality Guarantee:
Factory burn-in tested for 48hours.
One year warranty for workmanship and materials after receipt of items.

Data sheet:
Item No.: FC2100DL5
| Optical | |
| Center Wavelength | 2100nm |
| Output Power | 5W |
| Spectral Width | ≤6nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤12A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Power Conversion Efficiency | ~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Size drawing:

Hot Tags: 5w 2100nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










