100W 793nm Fiber Coupled Diode Laser
![product-1-1 ]9H[XS[P)DH%I5~YM3G8[II](/Content/uploads/201998745/201912251331571957433.jpg)
Product Description
fiber-coupled diode laser pump module that delivers 100W output power into a 200μm fiber core at a wavelength of 793nm, with a numerical aperture of 0.22.
At 100W output power, the device features a maximum operating current of 5.5A with >40% efficiency.
Also, high-temperature operation at 35 degrees Celsius is attainable, allowing for less dedicated cooling capacity or operation in a harsh environment.
Data sheet
Item No.: FC793DL100
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 30W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 5.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 53V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 ITX[~[%(V~PHQE]MT@MT%SR](/Content/uploads/201998745/201912251335333997462.png)
FAQ:
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Hot Tags: 100w 793nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










