60W 793nm Fiber Coupled Diode Laser
![product-1-1 ]9H[XS[P)DH%I5~YM3G8[II](/Content/uploads/201998745/201912251331571957433.jpg)
Product Description
This is a new 60W product to the 793nm fiber-coupled laser diode series.
Micro optics transform the native asymmetric radiation from the emitter chips into a small core diameter multimode fiber.
It uses a single 200µm/0.22NA optical fiber with optional Bare connector, providing high power and high brightness.
The 793nm wavelength has many applications in fiber laser technology. First, it is often used to pump thulium-doped fiber lasers to help increase the output laser power and pumping efficiency. By optimizing the structure of double-clad optical fibers, the transmission of hollow beams can be achieved, further improving the performance of the laser. In addition, lasers with a wavelength of 793nm are also used in medical lithotripsy, plastic welding, and scientific research.
Data sheet
Item No.: FC793DL60
| Optical | |
| Center Wavelength | 793nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 60W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 18W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 5.5A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 40V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 ITX[~[%(V~PHQE]MT@MT%SR](/Content/uploads/201998745/201912251335333997462.png)
FAQ:
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
What is your terms of payment?
T/T or Western Union, for your choice.
Hot Tags: 60w 793nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










